Рейтинг@Mail.ru
КС визнав оподаткування пенсій неконституційним – Рада адвокатів Чернігівської області

КС визнав оподаткування пенсій неконституційним

КС визнав оподаткування пенсій неконституційним

Конституційний Суд 27 лютого ухвалив перше в цьому році рішення, яким визнав неконституційним оподаткування пенсій і щомісячне довічне грошове утримання.

За повідомленням відділу комунікацій КС, рішення КС № 1-р/2018 ухвалене у справі за конституційними поданнями 48 народних депутатів щодо відповідності Конституції (конституційності) положень абзаців 13, 14 п.32 розділу І Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та Верховного Суду України щодо відповідності Конституції (конституційності) положення абзацу 1 підпункту 164.2.19 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу.

Ці конституційні провадження у 2016 році були об’єднані ухвалою КС в одне конституційне провадження.

Судді визнали таким, що не відповідає Конституції (є неконституційним), положення абз. 1 підпункту 164.2.19 п. 164.2 статті 164 Податкового кодексу, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, – у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

КС зазначає, що у сфері пенсійного забезпечення справедливим має визнаватися такий підхід законодавця, при якому забезпечується пропорційне співвідношення між страховими внесками і розміром пенсій. У законодавстві про пенсійне забезпечення України таке співвідношення досягається встановленням залежності розміру пенсії від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати.

Суд вважає введення податку на пенсію, починаючи з певного її розміру, порушує справедливий підхід до встановлення пенсії, тому що призводить до зменшення її фактичного розміру, що встановлюється з урахуванням співвідношення між тривалістю страхового стажу та розміром заробітної плати застрахованої особи.

Крім того, КС зазначає, що після запровадження оподаткування пенсій Верховна Рада протягом 2 років тричі вносила зміни до цієї норми. За таких обставин особи, які мають право на пенсійні виплати, об’єктивно не могли бути впевненими у своїх правомірних очікуваннях щодо стабільності правового регулювання в цій сфері.

Положення абз. 1 підпункту 164.2.19 п. 164.2 статті 164 Податкового кодексу визнане неконституційним і втратило чинність з дня ухвалення КС цього рішення.

Закон і Бізнес

Поширити дану публікацію


Рейтинг@Mail.ru
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com