COVID-2019: адвокати назвали головні процесуальні зміни

У вирі подій, пов’язаних із запобіганням поширенню COVID-2019, було розроблено низку законодавчих ініціатив. Однією із них став законопроект № 3275, прийнятий у цілому 30 березня. Ним передбачаються, поміж іншим, і важливі зміни до процесуальних кодексів.

Для читачів видання «Закон і Бізнес» їх проаналізували партнер GOLAW Катерина Манойленко та юрист компанії Анастасія Клян.

Найголовнішою можна назвати продовження процесуальних строків на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів на запобігання поширення коронавірусної хвороби (COVID-19). Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк самого карантину. Вичерпний перелік таких строків міститься у «Прикінцевих положеннях» Кодексу адміністративного судочинства, Господарського

процесуального кодексу та Цивільного процесуального кодексу.

Ці кодекси містять ще одну цікаву процесуальну новелу. Так, учасникам справи надано право брати участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Попри таку, на перший погляд, зручну можливість взяти участь у судовому засіданні не покидаючи власної домівки, не врегульованою залишається технічна сторона проведення відеоконференції.

Зокрема, не відомо, які саме технічні засоби повинен мати учасник справи, яким параметрам мають відповідати такі технічні засоби, які програми для відеозв’язку повинні використовуватися тощо. Аналогічна ситуація склалася і з процедурою підтвердження особи учасника такої відеоконференції.

Окрему увагу законодавцем приділено кримінальному процесу. Новели Кримінального процесуального кодексу зазначають, що у разі неможливості визначити слідчого суддю у

відповідному суді (крім Вищого антикорупційного суду), місцевий суд вносить вмотивоване подання про передачу клопотання, яке має розглядатися слідчим суддею, для розгляду до іншого суду в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції або до суду в межах юрисдикції різних апеляційних судів.

У цивільному, господарському та кримінальному процесі також передбачено право суду приймати рішення щодо обмеження доступу осіб, які не є учасниками судового процесу, в судове засідання під час карантину, якщо участь у судовому засіданні становитиме загрозу життю чи здоров’ю особи.

Новий Закон також регулює й інші питання, а саме:

підтримка безробітного населення в умовах карантину;

послаблення податкового тиску на різні сфери підприємництва;

тимчасового спрощення виробництва продукції необхідної для протидії поширенню коронавірусу COVID-19 та спрощення процедури їх закупівлі

запровадження гнучкого робочого графіку та дистанційної (надомної) роботи;

підтримка роботодавця та робітника в умовах карантину;

здійснення виплат соціальної допомоги, продовження строків звернення за соціальною допомогою та виплат такої допомоги;

відтермінування подання звітів, статистичної інформації до контролюючих органів.

Закон і Бізнес